Fotbal : SR Brașov părăsește Cupa României

0 220

SR Braşov a fost eliminată din Cupa României de echipa de ligă secundă FK Csikszereda, după înfrângerea cu 6-2, suferită chiar pe Stadionul Tineretului. În urma acestui eșec, antrenorul ,,stegarilor”,Tibi Ghioane, și-a anunțat demisia.  Meciul, care a contat pentru turul al 4-lea al competiției, a fost dominat clar de ciucani, care au profitat de erorile grave de marcaj din defensiva braşovenilor. Jelena Richard a reuşit o triplă pentru oaspeți, în minutele 20, 25 şi 82. Celelalte goluri ale echipei din Miercurea Ciuc au fost marcate de Kelemen, în minutul 43, Jebari, în minutul 46 şi Bărăbaş, în minutul 90. Pentru ,,galben-negri”, Vlad Olteanu a reuşit o dublă. Primul gol a fost marcat dintr-o lovitură liberă perfect executată de la peste 20 de metri lateral dreapta, direct sub transversală, în minutul 34. În minutul 58, Vlad Olteanu a marcat pe contraatac, cu un şut de la câțiva metri, sub transversală. SR Brașov a fost astfel eliminată din Cupă, dar continuă lupta în Liga a treia. Etapa viitoare, în week-end, SR Braşov va juca în deplasare, la Plopeni.

Nu e nimic de zis. Eu demisionez. Mi-a făcut plăcere să lucrez cu băieţii. Atât am putut. E nevoie de un şoc la echipă după rezultatul asta. S-au adunat câteva jocuri, avem puncte puţine în campionat, iar acum am fost penibili. Se poate remedia situaţia, fără mine pe bancă. Sper să le prindă bine la băieţi acest şoc şi să îşi revină în campionat. Eu atât am putut, le mulţumesc pentru perioada petrecută împreună. Decizia mea este definitivă, nu mă răzgândesc”, a declarat, după meci, antrenorul Tibi Ghioane.