Doi sportivi au murit la Maratonul Piatra Craiului

0 206

Ediția 2019 a Maratonului Piatra Craiului, programată la sfârșitul acestei săptămâni, a fost una îndoliată! Aceasta, pentru că doi sportivi și-au găsit sfârșitul în timul cursei, după ce au căzut într-o prăpastie din Marele Grohotiş, în masivul cu același nume! A 14-a ediţie a Maratonului Piatra Craiului a fost programată pe un traseu care a pornit din Zărneşti, străbătând masivul și făcând un ocol prin judeţul Argeş, iar punctul de sosire a fost fixat tot la Zărneşti. S-au înscris în cursă 140 de femei cu vârste de la 18 la peste 50 de ani şi peste 500 de bărbaţi cu vârste de la 18 la peste 70 de ani.

În timpul alergării, o concurentă, Eniko, în vârstă de 45 de ani, din Odorheiul Secuiesc, a alunecat şi căzut într-o râpă, circa 70 de metri. Un coleg de competiție, Eduard, de 39 de ani din Cluj, care profesa în Anglia și venise în țară pentru a participa la concurs, a încercat să o salveze dar s-a prăvălit în gol cam la aceeaşi distanţă. Echipe formate din salvamontişti argeşeni, jandarmi montani, un echipaj SMURD şi unul de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă s-au deplasat imediat în zonă. Din păcate, femeia nu a răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul. Bărbatul, transportat de urgență la punctul de salvare, a decedat pe drum. Concursul a fost imediat întrerupt, după producerea tragediei.

Este cel mai grav accident produs în țara noastră, în acest tip de competiții de alergare montană.