CS U Craiova a câștigat ,,Cupa României” la fotbal

0 275

CS U Craiova a cucerit ,,Cupa României” la fotbal, primul trofeu după o pauză de 25 de ani! Oltenii au câștigat cu 2-0, după un meci în care și-au dovedit experiența superioară, cu Hermannstadt, proaspăt promovată în Liga I. Gustavo şi Mitriţă au marcat golurile finalei, diputată pe Arena Naţională, în fața unei galerii senzaționale a echipei craiovene.
CS U Craiova: Mitrovic – Popa, Kelic, Tiago – Martic, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (Glavina 74), Băluță (Dimitrov 89), Mitriţă (Burlacu 84)
Hermannstadt: Căbuz – A. Coman, Crişan, I. Stoica, Tătar – Dîlbea (Curtean 64), Boboc – Hergheligiu (C. Neagu 69), B. Rusu, Petrescu – Blănaru (L. Dumitriu 77)
În urma acestui succes, Craiova şi-a asigurat prezenţa în turul III preliminar al Ligii Europa, în timp ce vicecampioana FCSB va intra în turul II.
La rândul ei, Hermannstadt a făcut o reptiție utilă pentru sezonul viitor al Ligii 1 Betano, luând practic pulsul unui adversar de calibru.
De remarcat că în acest sezon sportiv, orașul Craiova a obținut trei rezultate remarcabile, prin CS U Craiova, locul III în Liga I de fotbal și câștigarea ,,Cupei României” și prin SCM Craiova, care a câștigat ,,Cupa EHF” la handbal feminin!