,,Stegarii” complexaţi în deplasare : FC Braşov (doar) un punct la Timişoara...

,,Stegarii” complexaţi în deplasare : FC Braşov (doar) un punct la Timişoara (1-1)

0 462

În etapa a şaptea a ligii scunde de fotbal, FC Brașov nu a reuşit mai mult decât un punct, 1-1, în deplasare, cu ASU Poli Timişoara. Meciul cu o nou promovată în liga secundă a fost mai greu decât s-ar fi aşteptaqt ,,stegarii”, care, chiar dacă au controlat jocul şi au avut mult mai mult posesie, nu au reuşit să se întoarcă acasă cu toate punctele! Echipa braşoveană are, se pare, un complex, în meciurile de afară, pe care nu reuşeşte să şi le adjudece. Aşa s-a întâmplat şi cu Satu Mare, dar şi cu Tărlungeni. La Timişoara, scorul a fost deschis de elevii lui Ţălnar, prin Grigorie, care a reluat cu capul o centrare perfectă de pe partea stîngă a lui Stan (min. 57). La acest scor se părea că FC Braşov nu poate rata victoria, însă, incredibil, dar adevărat, cinci minute mai tîrziu, Cordoș a faultat în careu, iar gazdele au restabilit egalitatea prin Blănaru, din lovitură de la 11 m (1-1). Pînă la final s-a jucat pe contre, Istrati a fost în două rînduri aproape de gol, iar ASU putea da lovitura în minutul 89, atunci cînd Birău nu a profitat de un luft incredibil al lui Manole. ,,A fost un joc de luptă în care am avut 4-5 ocazii clare în repriza a doua. Am deschis scorul, dar a venit greșeala lui Cordoș într-o situație care nu prezenta niciun pericol și ne-a costat. Contează însă că rămînem singura echipă neînvinsă si sîntem acolo, în față, cu șanse bune de a ajunge unde ne dorim”, ne-a declarat Cornel Țălnar.

FC Braşov: Fl. Iacob – Săftescu, Fl. Cordoş (Istrati, min.67), I. Şerban, Ct. Stan – P. Iacob – L. Manole, I. Popa, Şt. Grigorie (Poverlovici, min.77), Goge (H. Popa, min.82), – Sburlea
FC Braşov rămâne neînvinsă după şapte etape, având 15 puncte. În etapa următoare, intermediară, FC Braşov va juca acasă, miercuri, 21 septembrie (ora 17,00), acasă, cu Baloteşti