Simona Halep suferă, dar se califică în optimi la Rogers Cup, Toronto

0 235

Meci de mare încleștare, între Simona Halep și ambițioasa americancă Jennifer Brady, în turul secund la Rogers Cup, la Toronto! O partidă în care jucătoarea americană și-a dovedit puterea, mai ales la serviciu și la loviturile cu mâna dreaptă. Primul set a început cu dominarea lui Brady, care a condus cu 3-0 și, chiar dacă Simona a revenit, egalând la 3 și apoi la 4, finalul acestui prim act a fost controlat de Jennifer : 6-4. Al doilea set a fost destul de echilibrat, americanca s-a agățat de orice minge și a profitat de multele greșeli neforțate ale jucătoarei noastre. Totuși, Simona a reușit un chinuit 7-5 și a împins partida în prelungiri.

Setul decisiv a fost un exemplu al zicalei că în sport se poate întâmpla orice…Simona a început foarte bine setul decisiv și a condus cu 4-0! Atunci s-a relaxat, a slăbit accelerația și ritmul și, incredibil, Brady a egalat la 4! Mai mult, americanca a preluat și conducerea, cu 5-4. De aici, a început un nou chin al Simonei, care a muncit serios pentru a îndrepta situația. A egalat la 5, apoi a fost 6-6, astfel încât setul decisiv s-a decis la tie break. Americanca, deși sleită, după efortul depus, s-a ținut tare până la 4-4, apoi, Simona s-a desprins la 6-4. Brady a mai avut o tresărire, ultima, 6-5, după care Simona a punctat decisiv, încheiand tie breakul cu 7-5. Un meci foarte greu, decis după peste două ore și jumătate, în care Simona s-a acomodat greu cu noua suprafață de joc, după ce jucase atât de bine pe iarba de la Wimbledon!