România, cu brașoveanca Mădălina Caia în echipă, a câștigat medalia de argint,...

România, cu brașoveanca Mădălina Caia în echipă, a câștigat medalia de argint, la Cupa Europei la lupte!

0 255

Echipa de lupte feminin a României, pregătită de Nikolay Stoyanov şi Petre Toarcă, a obținut o performanță de excepție la Moscova, unde s-au desfășurat întrecerile Cupei Europei pe națiuni. Este pentru al doilea an consecutiv, când România participă la competiția rezervată celor mai puternice echipe din Europa. De data aceasta, echipa noastră s-a clasat pe locul secund și a obținut medaliile de argint. Din echipa României a făcut parte și sportiva brașoveană Mădălina Caia, legitimată la CS Țara Bârsei, una dintre cele mai bune sportive care le-a dat de-a lungul anilor, Brașovul!
Romania a învins echipa Azerbaidjanului și Ucrainei, dar a cedat în finală în fața Rusiei, țara gazdă a competiției.
Componența echipei României la Cupa Europei: categoria 48 kg – Alina Vuc și Ștefania Priceputu, 53 kg – Estera Dobre, 55 kg – Simona Pricop, 58 kg – Mădălina Caia, 60 kg – Filip Georgiana și Katya Zydacevska, 63 kg – Incze Krista, 69 – kg Akexandra Anghel și 75 kg – Catalina Axente.