Gippsland Trophy – Simona Halep, în sferturi la după o victorie în...

Gippsland Trophy – Simona Halep, în sferturi la după o victorie în două seturi (6-2, 6-4) cu Laura Siegemund)

0 153

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului „Gippsland Trophy”, după ce a învins-o pe Laura Siegemund (51 WTA), scor 6-2, 6-4. Halep a lansat foarte bine (86% cu primul serviciu), a făcut mult mai puține erori neforțate decât adversara și a egalat situația la nivelul confruntărilor directe (2-2), după un meci care a durat o oră și 33 de minute.

• În sferturi, Simona o va întâlni pe Ekaterina Alexandrova (Rusia, 33 WTA și a noua favorită), care a trecut de Iga Swiatek (Polonia, 17 WTA și cap de serie nr. 6), scor 6-4, 6-2.
  • Pentru calificarea în sferturi, Halep va primi 8.770 de dolari şi 100 de puncte WTA.
  • „Gippsland Trophy” este turneu pregătitor pentru Australian Open (va debuta pe 8 februarie).
    Competiția Gippsland Trophy se dispută chiar în complexul Grand Slam-ului de la Melbourne.
Simona Halep

Ce a spus Simona Halep la finalul partidei:

„Sunt fericită pentru victoria de azi, de ambele meciuri de fapt, plus victoria de la dublu. Sunt foarte fericită să revin aici, nu am mai jucat un meci oficial din octombrie şi apreciez munca tuturor, ştiu cât este de greu. Este unul din marile mele obiective să câştig Australian Open, dar nu e uşor, trebuie să muncesc din greu şi să cred în mine” – Simona Halep.