WTA Miami: Simona Halep vs Flavia Pennetta 6-3; 7-5

0 606
A fost un meci disputat, foarte greu cu o revenire incredibila a Simonei in setul doi, in care a castigat cinci ghemuri consecutive.
Simona Halep a reusit o victorie fantastica in fata italiencei Flavia Pennetta, scor 6-3, 7-5, si se califica in sferturi unde o va intalni pe americanca S. Stephens. Fara discutie. partida a fost una spectaculoasa, cu lovituri incredibile si multe rasturnari de situatie, toti cei care s-au sculat mai de dimineata nu au avut nimic de pierdut.
Primul set a fost dominat de Simona Halep mai constanta si mai decisa. Setul doi, dupa un inceput cu erori de ambele parti, cu pierderea serviciului de catre ambele jucatoare, la scorul de 2-2 se rupe echilibru. Meciul incepe sa fie controlat de Pennetta care s-a desprins la 5-2 si parea ca-si va adjudeca setul. Simona, care nu si-a castigat deloc serviciul in pana la acest scor, a avut o revenire incredibila insa si a castigat meciul cu 7-5. Circa o mie de romani au incurajat-o frenetic pe Simona pe toata durata partidei.

Declaratie dupa meci
„A fost un meci foarte greu, am fost condusă în setul secund. Am fost foarte nervoasă, m-am certat și am revenit în teren mult mai agresivă. Până la urmă am câștigat și sunt foarte fericită. Îmi aduc aminte de meciul pierdut cu ea la US Open, am fost foarte dezamăgită. Acum am mult mai multă încredere însă în fiecare meci”, a declarat Simona Halep.

Scurt istoric al meciului
Setul I
Simona Halep a fost mai puternica mental in primul set, a avut mai multe lovituri castigatoare directe, pe cand Flavia  Pennetta a fost mai agresiva. Italianca alterneaza momente foarte bune de joc cu multe greseli nefortate. Retinem din primul set doua lovituri superbe ale Simonei in lung de linie cu backhandul si forehandul.

Setul II Am asistat probabil la cea mai spectaculoasa revenire a Simonei tinand cont si de calitatea excelenta a jocului prestat de Pennetta. Sigur a fost un set doi pe care italianca nu-l va uita multa vreme si nu va intelege cum a fost posibil sa-l piarda de la 5-2. Au fost cinci ghemuri consecutive in care Halep si-a arata atat forta cat si clasa.

Conform wtatennis.com, Flavia Pennetta spunea: „Simona Halep a progresat mult. Voi face totul pentru a trece mai departe”. A facut mul effort dar nu a mers mai departe.
Simona Halep o va intalni in sferturile de finala de la Miami  pe americanca Sloane Stephens care a trecut de elvetianca Belinda Bencic in doua seturi, scor 6-4, 7-6 (7-5).