Victorie mare a Monicăi Niculescu la Shenzhen; Sorana Cârstea merge și ea...

Victorie mare a Monicăi Niculescu la Shenzhen; Sorana Cârstea merge și ea mai departe

0 104

După două succese pentru accesul pe tabloul principal al turneului de tenis de la Shenzen, China, Monica Niculescu (99 WTA) a dat lovitura și a început anul cu o victorie mai puțin așteptată : 6-0, 6-2 în faţa letonei Jelena Ostapenko, favorita patru a turneului de la Shenzhen, câștigătoarea de anul trecut a turneului de la Roland Garros. Ostapenko nu a rezistat decât 51 de minute pe teren în faţa Monicăi, care este neînvinsă în duelurile directe cu Jelena Ostapenko, reuşind să câştige şi primul meci direct, la Rogers Cup, în 2016, înainte ca letona să fi devenit un nume în circuit. Niculescu a avansat, astfel, în optimile competiţiei de pe tărâm chinezesc, dotată cu premii de 750.000 de dolari, acolo unde o va înfrunta pe Kristyna Pliskova, cea mai slab clasată dintre surorile de top ale Cehiei. Românca a câştigat singurul meci direct de până acum în faţa stângacei de pe poziţia 94 WTA, în 2015, în şaisprezecimile de la Wimbledon. Kristyna Pliskova a trecut în primul tur de reprezentanta gazdelor, Peng Shuai, retrasă la scorul de 3-3 în decisiv din cauza unei accidentări la coapsă.
O altă victorie pentru România a realizat-o Sorana Cîrstea, locul 86 mondial, care s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen. Sorana a trecut de Pauline Parmentier, din Franţa, locul 56 mondial, scor 6-2, 6-2, meciul durând 66 de minute. În sferturi, românca va juca împotriva lui Alison Riske (SUA), cea care a învins-o pe Evghenia Rodina (Rusia). Pentru accederea în sferturi, Cîrstea va primi 13.121 de dolari şi 60 de puncte WTA.