Totuşi, sub aşteptări : România, pe locul 5 la Campionatul European de...

Totuşi, sub aşteptări : România, pe locul 5 la Campionatul European de handbal feminin

0 284

Echipa României a terminat pe locul 5 la Campionatul European de handbal, după ce a învins Germania, cu 23-22. Zamfir a adus Victoria în ultimele secunde, dar intr-ul României s-a accidentat serios la faza respectivă. În această partidă, nu au evoluat pentru echipa noastră Paula Ungureanu şi Cristina Neagu, golghetera României. Ambros Martin a început partida cu Dedu – Florica, Zamfir Pintea, Laslo, Geiger, Udriştoiu. Cu mici excepţii, prima repriză a fost foarte echilibrată. Egalitatea s-a înregistrat de zece ori, la pauză s-a intrat cu 11-11, iar România a avut conducerea în cinci ocazii după rezultatul de egalitate. Repriza a doua a început diferit, cu echipa României în mare vervă. Cu două contraatacuri fructificate de Aneta Udriştoiu şi Gabriella Szucs, naţionala s-a desprins la 15-12 (min. 34). Dar după câteva reuşite au urmat şi câteva greşeli în atac, iar Germania nu a ezitat să revină – scor 15-15 (min. 37), fiind ajutată şi de intervenţiile portarului Woltering. Finalul a fost incredibil. Zamfir a făcut o intercepţie cu 10 secunde înainte de final, s-a dus pe contraatac şi a înscris golul cu preţul unei accidentări grave: 23-22.

România : Dedu, Dumanska – portari; Udriştoiu 3, Szucs 2, Geiger 1, Pintea 2, Buceschi, Florica, Laslo 3, Iuganu 1, Popa, Zamfir 6, Manea, Zamfirescu 1, Chintoan 1, Chiper 3. Antrenor: Ambros Martin

Pentru echipa noastră nu poate fi un rezultat prea bun, din moment ce România este, totuşi, o forţă a handbalului, pentru că, să nu uităm, CSM Bucureşti este laureată a Ligii Campionilor, iar la ultima ediţie a ,,mondialelor, echipa noastră a cucerit ,,bronzul”!