Simona, magnifica : Halep a învins-o pe Șarapova și va juca finala...

Simona, magnifica : Halep a învins-o pe Șarapova și va juca finala turneului de la Roma!

0 234

Victorie senzațională a Simonei Halep, în semifinalele turneului Premier 5 de la Roma : 4-6, 6-1, 6-4, cu Maria Șarapova! Un meci maraton, de aproape două ore și jumătate, în care s-a jucat set decisiv, după ce fiecare jucătoare își adjudecase câte un set.
Evoluția jucătoarei noastre a fost crescătoare, de la set la set. De bun augur au fost și sfaturile antrenorului Darren Cahill, chemat după primul set, pierdut de Halep.

Simona s-a dovedit mai proaspătă, mai atentă și a jucat exemplar în ultimul set.
Serviciul exact, retururile în forță și exacte, au fost atuuurile Simonei Halep, în disputa cu Maria Șarapova, în setul decisiv, când Simona a conduc cu 3-1, 4-1 și 5-4, părând mereu stăpână pe situație.
Scorul meciurilor directe este acum 7-2 pentru Șarapova.
În ultimul act al turneului italian, finala, sportiva noastra o va întâlni pe ucraineanca Elina Svitolina, duminică, de la ora 14, 00.
Va fi o reeditare a finalei de la Roma, disputată anul trecut.

Parcursul celor două jucătoare la Roma:
Simona Halep:

Turul I: Bye
Turul II: 6-1, 6-0 cu Naomi Osaka (Japonia, 21 WTA), după 59 de minute
Optimi: Madison Keys (SUA, 14 WTA) a abandonat înaintea partidei
Sferturi: 6-2, 6-3 cu Caroline Garcia (Franța, 7 WTA), după o oră și 13 minute.
Maria Sharapova:
Turul I: 7-5, 3-6, 6-2 cu Ashleigh Barty (Australia, 18 WTA), după două ore și 33 de minute
Turul II: 3-6, 6-4, 6-2 cu Dominika Cibulkova (Slovacia, 34 WTA), după două ore și 32 de minute
Optimi: 6-3, 6-4 cu Daria Gavrilova (Australia, 24 WTA), după o oră și 39 de minute
Sferturi: 6-7, 6-4, 7-5 cu Jelena Ostapenko (Letonia, 6 WTA), după trei ore și 11 minute.

2012, Beijing (hard): 7-5, 7-5 pentru Sharapova
2012, Indian Wells (hard): 6-3, 6-4 pentru Sharapova.

Cea mai bună clasare din carieră: 1-1.

„Internazionali BNL d’Italia” se dispută în perioada 14-20 mai 2018, la „Foro Italico”, competiția face parte din categoria „Premier 5” și se joacă pe zgură. Turneul are premii totale în valoare de $ 3,351,720.