Simona Halep a pierdut, surprinzător, în sferturile de finală la Stuttgart

0 195

Simona Halep (1 WTA) a fost învinsă vineri de Coco Vandeweghe (16 WTA), scor 4-6, 1-6, în primul sfert de finală al turneului Premier de la Stuttgart. Jucătoarea noastră a comis multe greșeli și a suferit din cauza serviciului foarte bun al adversarei, care a prins o zi fastă. La fel ca în meciul din optimi, Simona a suferit din punct de vedere fizic, resimţind probleme care i-au smuls grimase de durere în setul secund şi a fost deranjată de suprafaţa de joc, care nu este nici zgură, nici hard!
Halep a pierdut neașteptat de clar, iar Vandeweghe, a devenit prima reprezentantă a SUA care o învinge pe jucătoarea noastră în 2018!
Primul turneu de zgură al anului pentru mine a fost Fed Cup. Aşa că nu sunt demoralizată că am pierdut aici atât de repede. E un teren diferit, nu este o zgură adevărată. Nu joc cel mai bun tenis al meu, dar astăzi adversara a fost mai puternică şi a meritat să câştige„, a spus Simona Halep, la Digisport