Simona Halep a pierdut în semifinale, la Stuttgart

0 264

Simona Halep a părăsit turneul în care își pusese mari speranțe. Simona (3 WTA) nu a avut o zi bună, astfel încât nu s-a descurcat așa cum era de așteptat în duelul cu masiva Aryna Sabalenka (Belarus, 7 WTA), din semifinalele turneului de la Stuttgard. Primul set a fost dominat de jucătoarea din Belarus, care s-a distanţat la 4-1. S-a dovedit a fi momentul decisiv al primului set, fiindcă, deşi a mai luat două game-uri, Halep a cedat, până la urmă, cu 3-6, în 30 de minute.

Din păcate, actul secund a început la fel de prost pentru Halep, care şi-a pierdut serviciul din start (0-1), iar Sabalenka a profitat, distaţându-se apoi la 3-1. Sabalenka a continuat să joace într-un ritm deranjant pentru Halep, astfel încât s-a ajuns rapid la 5-2. Aryna şi-a tranşat apoi calificarea în finală, obţinând a doua victorie în cinci partide cu Halep: 6-3, 6-2. Meciul a durat 68 de minute.

În finală, duminică, Sabalenka o va înfrunta Ashleigh Barty (1 WTA).