Simona Halep a început prost dar a terminat bine: victorie cu Magdalena...

Simona Halep a început prost dar a terminat bine: victorie cu Magdalena Rybarikova

0 227

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Stuttgart, după ce a învins-o, cu 4-6, 6-2, 6-3, pe slovaca Magdalena Rybarikova (18 WTA). Jucătoarea noastră a început însă modest meciul, cu multe greșeli și cu vădită lipsă de inspirație. Rybarikova, combativă, a venit inspirată la fileu, a servit foarte bine și și-a adjudecat prima manșă, cu 6-4.
Simona și-a revenit însă în setul secund, ca de atâtea ori. A început să fie mai concentrată, mai atentă, și-a alergat adversara pe teren și a recuperat dzavantajul, fiind apoi sigură pe jocul ei și pe victorie…
Halep a pus capăt meciului după o oră 52 de minute, cu un bilanţ de 34 de lovituri câştigătoare şi 24 de greşeli neforţate.
La finalul partidei, Simona a pomenit și de unele probleme medicale: ,,Încerc să păstrez schimburile mai lungi şi simt că sunt mai puternică şi joc un tenis bun la final. E foarte alunecoasă zgura, iar în primul set am simţit la picioare, la musculatură. Nu m-am gândit la accidentare, nu am jucat tenisul meu cel mai bun, dar încet, încet te adaptezi”.