Simona Halep a debutat cu o victorie la Beijing

0 179

Simona Halep a reușit o victorie categorică la debutul în turneul Premier Mandatory de la Beijing, ultimul de acest tip din 2019, trecând peste problemele medicale pe care le-a întâmpinat la turneul anterior, la Wuhan.

Favorită 6, Halep a avut nevoie, duminică dimineață, de doar o oră și 15 minute de joc, pentru a câștiga duelul cu suedeza Rebecca Peterson (53 WTA), scor 6-1, 6-1. Meciul a fost la discreția jucătoarei noastre, chiar dacă tânăra Rebecca Peterson a dat o replică mai curajoasă și eficientă în setul secund. Până la urmă, a fost o partidă fără istoric, în care Halep și-a valorificat experiența superioară, care a înclinat balanța, în fața entuziasmului tinerei suedeze.

Premiul cuvenit pentru calificarea în turul 2 este de 41.625 dolari, fază a turneului unde jucătoarea noastră o va întâlni pe învingătoarea din partida Ekaterina Alexandrova (Rusia, 39) – Bernarda Pera (SUA, 81).

Primul cap de serie care a fost eliminat la WTA Premier Mandatory “China Open“, de la la Beijing, este unul important, Karolina Pliskova, din Cehia, învinsă de o jucătoare invitată pe tabloul principal, aflată într-o profundă criză de rezultate, Jelena Ostapenko. Letona s-a impus cu 7-5, 3-6, 7-5, după peste 2 ore și jumătate de joc!