Simona Halep a debutat cu o victorie clară, pe iarba de la...

Simona Halep a debutat cu o victorie clară, pe iarba de la Wimbledon

0 212

După aproape o lună de pauză, Simona Halep ia din nou în piept înălțimile competițiilor de tenis. Acum, este vorba despre celebrul Wimbledon, unde Simona a debutat în primul tur, contra japonezei Kurumi Nara. Numărul unu mondial s-a calificat fără emoţii în turul secund, după un clar 6-2, 6-4, punând capăt meciului cu un serviciu apăsat, așa cum au fost, dealtfel, aproape toate în acest meci. Japoneza i-a pus ceva probleme jucătoarei noastre doar în debutul partidei și în prima parte a setului secund. O calificare facilă a liderului mondial în turul al doilea, unde va juca împotriva unei jucătoare din China.
Din păcate, Monica Niculescu a fost eliminată, după 67 de minute, de la Wimbledon 2018, de o altă japoneză, Naomi Osaka, scor clar, 6-4, 6-1. A părăsit turneul englez și Ana Bogdan, care a fost eliminată de Larra Arruabarrena, din Spania, scor 1-6, 6-3, 6-8.
În altă ordine de idei, Simona Halep poate respira ușurată, pentru că a scăpat de o adversară incomodă pe partea ei de tablou. Este vorba despre Petra Kvitova, campioana de la Birmingham, dublă campioană la Wimbledon, care a fost eliminată din turneu de Aliaksandra Sasnovich, din Belarus, cu 4-6, 6-4, 0-6!