Simona Halep a avansat în optimi la Madrid

0 184

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului Premier Mandatory de la Madrid, după o victorie clară, 6-0, 6-3 în faţa belgiencei Elise Mertens (locul 16 WTA). Meciul a mulţumit-o pe deplin pe jucătoarea pregătită de Darren Cahill. Halep a reuşit un prim set foarte bun, impecabil jucat, lucru reflectat dealtfel de scor…
În setul doi, Simona a demonstrat că este o adevărată profesionistă, luptând aprig, chiar dacă acel 6-0 înscris pe tabelă risca să provoace o oarecare deconectare. Halep a avut unele emoții chiar la linia de sosire a partidei, când a triumfat la a cincea minge de set, după ce adversara ei s-a agățat aprig de fiecare minge, încercând, practic, imposibilul…

,,Am jucat la un nivel ridicat, mai ales în primul set. Ştiam că e o jucătoare dificilă, care vine cu o încredere foarte mare. A fost dificil, dar m-am simţit bine. Am simţit puţină tensiune, am avut unele mingi de meci şi n-am reuşit să închid. Ea a jucat fără emoţii, a dat câteva mingi înalte, câteva pe linii, eu am greşit vreo trei lovituri de dreapta care m-au supărat puţin. Dar a fost important că am reuşit să închei meciul„, a spus Simona, pentru Digi Sport

Următoarea adversară este Kristina Pliskova

După ce s-a calificat în optimile de finală la Madrid, Simona a prefațat meciul următor, împotriva uneia din surorile Pliskova, cea pe care a spulberat-o anul trecut la Madrid (6-1, 6-2) şi a învins-o fără emoţii anul acesta, la Indian Wells: ,,Fiecare meci e greu, mâine va fi şi mai greu, dar încerc să rămân concentrată pe ceea ce am de făcut. Am jucat anul trecut aici contra Kristinei Pliskova, nu a fost deloc uşor, dar, dacă am câştigat atunci, înseamnă că pot face asta şi acum. Serveşte bine, dă bine cu dreapta, iar eu va trebui să alerg mult, să o fac să se mişte„.