Seria invincibilității s-a curmat : Simona Halep, eliminată de la Roland Garros,...

Seria invincibilității s-a curmat : Simona Halep, eliminată de la Roland Garros, după o înfrângere neașteptată, 1-6, 2-6, cu poloneza Iga Swiatek

1 278

Mare surpriză, neplăcută pentru români, la Rland Garros : Simona Halep (2 WTA) a cedat meciul din optimile de finală, scor 1-6, 2-6 cu Iga Swiatek, a 53-a jucătoare a clasamentului mondial! Partida a durat o oră și 9 minute, desfășurându-se după un scenariu neverosimil : poloneza a făcut duminică meciul vieții și a trecut de Halep, lăsându-i numai 3 game-uri !

Simona a prins o zi slabă, nu a reușit să se concentreze și i-a permis lui Swiatek să atace încă din startul meciului. Polonezei i-a reușit totul, s-a apărat formidabil și a fost mereu în prim plan. La începutul setului secund, Simona Halep a dat impresia că ar putea reveni, au fost două-trei game-uri mai echilibrate, care au pus-o în dificultate pe jucătoarea poloneză (19 ani), dar, până la urmă a fost un foc de paie…Simona nu a găsit antidotul unei evoluții fără cusur a adversarei, care, având avantajul înălțimii, a acoperit bine terenul și a plasat lovituri puternice, inclusiv din serviciu. Outsidera a reușit 30 de lovituri direct câștigătoare, față de numai 12 realizate de Simona, care a greșit nepermis de mult pentru standardele ei: 12 erori neforțate! Halep a comis și 3 duble greșeli.

Simona își încheie astfel seria de 17 victorii consecutive, iar rezultatul este unul șocant pentru Simona și pentru fanii ei, știute fiind evoluțiile ei convingătoare de până la acest eșec dezonorant… Simona părăsește competiția chiar mai devreme decât anul trecut, atunci când a ajuns în sferturi, și se mulțumește cu un cec de 189.000 de euro.

Mai trebuie amintit și faptul că România a rămas fără reprezentante la turneul parizian, după ce au fost eliminate și Țig și Bara.