Sepsi Sf. Gheorghe are baftă la Braşov : tocmai a învins campioana...

Sepsi Sf. Gheorghe are baftă la Braşov : tocmai a învins campioana României, Viitorul!

0 249

În etapa a patra a Ligii I de fotbal, Sepsi Sf. Gheorghe a furnizat marea surpriză a campionatului, învingând Viitorul Constanţa. În meciul disputat pe stadionul Tineretului din Braşov, Viitorul era considerată mare favorită, însă echipa covăsneană şi-a depăşit condiţia, a luptat cu mai multă ambiţie decât trupa lui Hagi, a avut mai multă determinare şi a reuşit ceea ce nimeni nu credea…Partida a fost disputată, cu faze spectacol, cu ocazii de ambele părţi dar şi cu ratări. Meciul se îndrepta spre un rezultat alb, aşteptat totuşi, după desfăşurarea ostilităţilor, însă, în al doilea minut al prelungirilor, veteranul Hadnagy a dat lovitura, învingându-l pe Râmniceanu, din careu, lateral, cu un şut la colţul lung : 1-0! A fost scorul final, care aduce echipei Sepsi trei punte uriaşe, neaşteptate de nimeni!

,,Vă spun sincer că am sperat la o surpriză. Am întâlnit campioana României, jucători de valoare, jucători foarte buni, organizaţi, însă cu atât mai mult, bucuria noastră este mai mare. Ne aşteptam să fie un joc dificil, cunoşteam stilul de joc al Viitorului dar, din fericire, am reuşit să facem un joc tactic foarte bun şi am adunat cele trei puncte. Jucătorii au înţeles responsabilitatea, iar în această săptămână şi în acest meci, s-au comportat ca atare. Dacă vom reuşi să fim pe mai departe responsabili şi organizaţi, vom mai produce surprize”, a declarat antrenorul echipei Sepsi, Valentin Suciu

Sepsi Sf. Gheorghe a acumulat 6 puncte în clasament şi va juca etapa viitoare, joi 10 august, în deplasare, la Mediaş. Apoi, luni, 14 august (de la ora 21,00), va evolua din nou ,,acasă”, adică pe Stadionul Tineretului, într-o partidă din nou dificilă, contra echipei CFR Cluj!