Senzațional : Corona Brașov va juca finala Campionatului Național de volei masculin

0 43

Miracolul s-a produs : Corona Brașov a învins, în deplasare, Rapid, cu 3-1 la seturi și s-a calificat în finala Campionatului Național al Diviziei A1 de volei masculin! Este o situație unică în voleiul românesc, ca o nou promovată să joace finala pentru medalia de aur…Iar Corona Brașov o va face, după un parcurs magnific, atât în sezonul regulat, cât și în semifinală. Penultimul act al campionatului a însemnat trei meciuri grele pentru Corona Brașov, în compania câștigătoarei Cupei României, Rapid, dintre care două la București, ambele edjudecate de trupa Brașovului! După 1-1, meciul decisiv s-a disputat duminică, în Capitală și a fost cîștigat de Corona, cu 3-1 la seturi, 25-14, 25-20, 24-26, 25-19, după o prestație solidă, cu blocaj bun și atacuri necruțătoare. În finală, Corona va înfrunta campioana națională în exercițiu, Arcada Galați, care a învins în semifinală, cu 2-1 la general, Dinamo.