S-au încheiat Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang; Norvegia a ocupat...

S-au încheiat Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang; Norvegia a ocupat primul loc în clasamentul pe națiuni

0 223

Punct final ediției 2018 a Jocurilor Olimpice din Coreea de Sud. Cu excepţia unor mici scandaluri provocate de dopaj, întrecerile s-au desfăşurat în cele mai bune condiţii, iar incidentele, din fericire, au lipsit. Norvegia a terminat pe locul 1 în clasamentul pe medalii, cu 39 de medalii (14-14-11). Norvegia a terminat pe primul loc după o nouă medalie de aur cucerită de Marit Bjoergen la schi fond, în proba de 30 kilometri clasic cu start în bloc.
Norvegia a fost urmată de echipa Germaniei, care a cucerit 31 de medalii. Germania a avut acelaşi număr de titluri olimpice cu Norvegia, 14, dar nordicii au câștigat mai multe medalii de argint, 14, față de 10 ale nemților. Pe următoarele locuri, în clasamentul pe națiuni, s-au clasat : 3. Canada – 29 de medalii, 4. SUA 23, 5. Olanda 20.

Doi sportivi cu câte trei medalii de aur

Marii performerii acestei ediții sunt Johannes Hoesflot Klaebo (Norvegia, schi fond) şi Martin Fourcade (Franţa, biatlon), singuri sportivi care au cucerit câte trei medalii de aur.
Alte vedetele ale Jocurilor Olimpice coreene :
Marit Bjoergen (Norvegia, schi fond)
Sportiva a cucerit nu mai puţin de 5 medalii la PyeongChang, practic în toate probele în care a luat startul: două de aur, una de argint şi două de bronz. Cu cele cinci medalii, Bjoergen a devenit sportivul cel mai medaliat în istoria Jocurilor Olimpice. Fondista a ajuns la un total de 15 medalii, dintre care 8 de aur. În sectorul feminin, doar gimnasta Yulia Latynina are mai multe medalii olimpice – 18, obţinute la întrecerile de vară.

Ester Ledecka (Cehia, schi alpin, snowboard).
A devenit prima sportivă care câştigă titlul olimpic la schi alpin şi snowboard la aceeaşi ediţie a Jocurile Olimpice de iarnă. Reprezentanta Cehiei a fost şi prima sportivă care a luat startul în cele două discipline. Cu cele două medalii de aur, Ledecka a urcat Cehia până pe locul 14 pe naţiuni!

Alina Zagitova (Rusia, patinaj artistic)
S-a impus printre marile vedete ale Jocurilor Olimpice de la PyeongChang, prin faptul că a cucerit medalia de aur la numai 15 ani. Ea a adus şi prima medalie de aur pentru delegaţia Rusiei care a concurat sub drapel olimpic.

Echipa Germaniei de hochei pe gheaţă
Ajunsă până în finala mare şi chiar în prelungiri în meciul de titlu cu Rusia, echipa de hochei a Germaniei a fost, probabil, una in cele mai frumoase surprize de la PyeongChang.

De asemenea, nu putem să nu remarcăm şi primul titlu olimpic din istorie cucerit de Ungaria, cu ştafeta la short-track! Mai notăm faptul că o delegaţie de 168 de sportivi ruşi au participat la Jocurile de la PyeongChang , sub drapelul olimpic, mai precis sportivii invitaţi de CIO şi consideraţi suficient de „curaţi”, Rusia fiind suspendată pentru dopaj instituţionalizat.
Peste 2.200 de sportivi paralimpici sunt aşteptaţi la PyeongChang în perioada 8-18 martie, la Jocurile Paralimpice 2018.
Următoarea ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă va avea loc în 2022, tot în Asia, la Beijing.