Romania pe primul loc in grupe

0 227

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei, pregatita de tehnicianul Victor Piturca, a reusit sa invinga in deplasare, cu scorul de 3-1 (2-1), similara Belarusului, facand astfel inca un pas important spre califciarea de la Euro 2008.

Avand posibilitatea de a se distanta in lupta pentru calificarea la Euro 2008, selectionata lui Mutu si Chivu a dat dovada de maturitate in meciul cu Belarus din deplasare, si a obtinut trei puncte extrem de importante.
Golurile partidei au fost marcate de Adrian Mutu in minutele 15 si 77 si Nicolae Dica in minutul 42, pentru gazde reusind sa marcheze golul de onoare Romascenko in minutul 20.

La sfarsitul partidei capitanul echipei Cristi Chivu a afirmat: „Ne asteptam sa fie un meci greu. Belarus e o echipa tanara, agresiva, cu antrenor nou, care vrea sa construiasca o echipa nou pentru viitoarea campanie. Ne-au pus probleme, dar am stiut sa ne impunem”.