Romania in semifinalele Cupei Mondiale de handbal

0 228

Prima reprezentativa de handbal feminin a Romaniei a reusit o noua performanta, prin accederea in semifinalele Cupei Mondiale de la Aarhus, de pe prima pozitie a grupei B, dupa ce a remizat cu reprezentativa Suediei, scor 27-27 (14-12).
Jocul Romaniei a mers bine in primele minute, scor 6-1 (minutul 11), dar dupa mijlocul primei reprize au aparut nesincronizarile, iar Suedia s-a apropiat pe tabela, 11-9 (minutul 24).
Tricolorele au intrat totusi in avantaj la pauza, scor 14-12, dar repriza secunda a fost mai echilibrata si in ultimele zece minute scorul a fost de multe ori egal. Amariei a reusit sa readuca Romania la doua goluri distanta in minutul 57, scor 27-25, dar Suedia a egalat si partida s-a incheiat cu 27-27. Astfel, Romania a acumulat 5 puncte (doua victorii si o remiza) in grupa B si s-a calificat in semifinalele competitiei de pe primul loc.
Marcatoarele tricolore au fost Amariei 7 goluri, Neagu 5, Ardean 5, Bradeanu 4, Nechita 2, Geiger 2, Manea 1, Moldovan 1.
In semifinale reprezentativa Romaniei o va intalni pe cea a Frantei care a terminat pe locul doi in Grupa A.