România, eşec la debutul în Campionatul European : 21-23 cu Norvegia

0 242

Echipa naţională de handbal feminin a României a debutat cu înfrângere la ,,europeanul”, care se desfăşoară în Suedia. ,,Tricolorele”, având la timonă un nou antrenor, Ambros Martin, au capotat în faţa multiplei campioane Norvegia, o echipă de top din Europa şi nu numai. Scor final : 23-21 pentru Norvegia, care a condus şi la pauză, cu 13-11. Din echipa României au făcut parte şi două jucătoare de la Corona Braşov : Denisa Dedu şi Laura Chiper, ambele remarcate. Echipa Norvegiei a fost mereu în prim plan, air atunci când România se apropia la un gol, îndeosebi în repriza a doua, accelera ritmul şi refăcea o diferenţă acceptabilă de 3-4 goluri.
Au înscris pentru echipa noastră : C. Neagu 6, Chiper 5, Buceschi 4, Zamfir, Geiger şi Iuganu, câte 2.
Într-o altă partidă, s-a consemnat o surpriză : Cehia- Ungaria 27-22!