România a câștigat șapte medalii la Campionatele Europene de culturism și fitness

0 311

România a câștigat 7 medalii la recentele Campionate Europene de culturism și fitness, care s-au desfășurat în Spania, la Santa Susanna: 1 de aur, 2 de argint și 4 de bronz. România a câștigat a treia oară medalia de aur la fitness masculin, prin Scânteian Sebastian. Prima medalie a fost obținută chiar de primul sportiv ce a evoluat pe scena din Santa Susanna (lângă Barcelona, Spania), Bogdan Fărcaș. El a câștigat medalia de argint la categoria Bodybuilding Clasic 168cm. Băimăreanul Fărcaș a reușit să urce pe a doua treaptă a podiumului și la categoria Games Classic Bodybuilding.
Aur: Scânteian Sebastian – Junior Men`s Fitness
 Argint: Fărcaș Bogdan – Men Classic Bodybuilding 168 cm, Fărcaș Bogdan – Games Classic Bodybuilding -175 cm
 Bronz : Pop Andrei – Master Men`s Bodybuilding, 45-49 ani, -80 kg, Torcea Costel – Master Men Bodybuilding, +50 ani, -80kg, Ilinca Costin – Master Men`s Physique, +50 ani, Butoieru Ovidiu – Junior Men`s Fitness
Performanțele Românei vin la câteva zile după ce lotul național, a reușit să câștige detașat locul I pe națiuni în cadrul campionatelor balcanice de fitness desfășurate în Bar (Muntenegru). Luna mai este, din punct de vedere competițional, una extrem de intensă. După cele două evenimente menționate, în perioada 12-14 mai, se desfășoară Campionatele Balcanice la Culturism, în Cacak, Serbia. România a format pentru aceste competiții trei loturi naționale distincte, având 40 de sportivi și delegați pentru Campionatele Europene, 34 respectiv 22 de membri pentru prima și a doua etapă a Campionatelor Balcanice.
De remarcat că România va organiza Campionatele Modiale de Culturism și Fitness 2017, Junior și Masters, în perioada 9-12 noiembrie la Bistrița. Evenimentul este realizat în parteneriat cu Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.