Rapidul a deraiat pe National Arena

0 129

Rapid Bucuresti grupare pregatita de tehnicianul Razvan Lucescu, a demonstrat inca odata ca stie sa… piarda.

Astfel giulestenii au pierdut si ultimul meci de pe teren propiu din Europa League, fiind invinsi cu 3-1 de israelienii de la Hapoel Tel Aviv pe National Arena. Israelienii au condus cu 2-0 inca din minutul 40, insa Rapidul a revenit inainte de pauza si a redus din diferenta prin penalty-ul transformat de Ciprian Deac. Tot Deac a ratat un penalty pentru giulesteni in repriza secunda.

Partida s-a jucat pe National Arena, acolo unde aproape 7.000 de suporterii rapidisti au infruntat gerul in tribunele celui mai modern stadion din Romania, pentru a-si sustine favoritii in ceea ce se spera a fi meciul de retragere cu onoare pe teren propriu a giulestenilor din Liga Europa.
Din pacate nu a fost sa fie. Elevii pregatiti de Razvan Lucescu au fost condusi de la inceput, prin reusita lui Igiebor din minutul 12. Tamuz a dublat avantajul oaspetilor, din penalti in minutul 38. Dupa doar cinci minute, Deac a reaprins sperantele gazdelor din penalti, dar aproape imediat oaspetii au incheiat conturile prin Toama, in minutul 45.

Aceasta a fost cea de-a patra infrangere a Rapidului in cinci meciuri trimite echipa lui Razvan Lucescu pe ultimul loc al grupei C, Hapoel depasindu-i pe „visinii” in urma meciului de joi.