Performanță de răsunet : Loredana Toma a câștigat trei medalii de aur...

Performanță de răsunet : Loredana Toma a câștigat trei medalii de aur la Campionatul Mondial de haltere

0 213

Românca Loredana Toma, originară din Botoșani, a reușit să urce de trei ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere la Campionatul Mondial de haltere, de la Anaheim, SUA! Sportiva a obținut în total trei medalii de aur, la categoria 63 kg, la stilurile smuls, aruncat si total.
Halterofila, în vârstă de 22 de ani, s-a impus în fata unor adversare puternice, din Canada, Columbia sau Thailanda, ridicând 109 kilograme la stilul smuls, 128 la stilul aruncat și 237 la total olimpic.
Este o performanță de răsunet a sportului românesc, pentru că ultima oară când un sportiv din România a devenit campion mondial la haltere a fost în urmă cu 14 ani!