Olimpia CSU Brașov încheie turneul preliminar al Cupei României cu o victorie...

Olimpia CSU Brașov încheie turneul preliminar al Cupei României cu o victorie și două înfrângeri

0 245

După victoria frumoasă cu Phoenix Constanța, au urmat două eșecuri ale echipei brașovene Olimpia CSU Brașov, în turneul preliminar al Cupei României, de la București. Prima înfrângere a fost consemnată marți : 60-72, cu Universitatea Cluj Napoca. Miercuri, în al 3-lea joc : FCC Baschet Arad – Olimpia CSU Brașov 85-49

De menționat ca în acest meci antrenorii Brașovului au decis să dea mai mult credit jucătoarelor tinere, astfel ca David Ioana (15 ani, a jucat 17:32 minute), Alexia Frîncu (15 ani, a jucat 13:04 minute), Adina Ciciovan (19 ani, 34:15 minute), Teo Dumitru (19 ani, 32:26 minute), Teo Patrascu (19 ani, 7:24 minute), Maria Florea (19 ani, 2:51 minute), Kelemen-Radin (19 ani), Ruxi Pasca (15 ani), Bianca Moroșanu (16 ani), Nan Bianca (19 ani), Arina Brezan (20 ani), întregesc o echipa extrem de tânără și ambițioasă pentru sezonul 2020-2021.

In ultimul meci au jucat și au marcat pentru Olimpia CSU Brașov :

Dickey – 15 pcte, 7 recuperări și 1 asisst ; Ciciovan– 8 pcte, 7 recuperări și 1 asisst ; Dumitru – 6 pcte, 3 recuperări ; Frincu – 6 pcte, 2 recuperări ; Pesovic – 4 pcte, 4 recuperări și 5 asisst – uri; Crăciun – 4 pcte, 1 recuperare ; Corda – 2 pcte, 1 recuperare și 3 asisst-uri; David – 2 pcte, 4 recuperări și 1 asisst ; Kelemen-Radin – 2 pcte ; Florea – 2 recuperări ; Ruxi Pașca.

Următorul turneu pentru echipa noastră o sa fie cel din Liga Națională.

„Pentru acest sezon am alcătuit un lot format din 18 sportive pentru a face față situației sanitare care urmează să decidă aproape tot. Dar, un alt motiv, din punctul meu de vedere, mult mai important în alcătuirea lotului este viitorul baschetului feminin brașovean. Sunt 12 jucătoare U20,8 brașovence (6 eleve), probabil unic în România la jocurile de echipa de prima ligă. Sper să existe suficientă inteligență să construim o echipă capabilă în 2-3 ani să atace supremația prietenilor din orașul vecin. Semnalele sunt pozitive în acest sens și am mare încredere în viitorul apropiat.Turneul de la București a fost extrem de util și un bun prilej de a descoperi punctele slabe.Vom fi mai buni de la săptămâna la săptămână și sunt convins ca vom avea o evoluție solidă în ligă. Dar repet, este un sezon imprevizibil pentru toate grupările, iar prioritățile ar trebui să fie canalizate  nu neapărat  în mod principal pe rezultate. Nu știm dacă vom avea echipă campioană nici în acest sezon.”, a declarat antrenorul brașovean Dan Calancea