Mutu si Dica au invins Turcia

0 227

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei, pregatita de tehnicianul Victor Piturca, a reusit sa invinga, cu scorul de 2-0, formatia similara a Turciei, intr-o partida amicala disputata pe stadionul „National” din Complexul Sportiv Lia Manoliu.
La acest meci au fost prezenti aproximativ 10.000 de spectatori. Golurile partidei au fost marcate de Nicolae Dica in minutul 62 si Adrian Mutu in minutul 70, ambele din pasele lui Ciprian Marica.
Romania a aliniat urmatoarea formula: 1. Lobont – P. Marin, D. Goian, Chivu (St. Radu min. 63), Rat – Codrea (C. Lazar min. 66), Radoi (D. Munteanu min. 46) – Fl. Petre (Nicolita min. 46), N. Dica (Adr. Cristea min. 79), Mutu – Marica (Cl. Niculescu min. 82). Antrenor: Victor Piturca.

Turcia: Serdar – Sabri (Gokdeniz min. 82), Gokhan Zan, Toraman, Uzulmez (Volkan min. 67) – Mehmet Topuz (Hussein Gimsin min. 72), Hamit Altintop, Emre (Nihat min. 42), Arda (Tumer min. 46) – Tuncay, Gokhan Unal (Halil Altintop min. 72). Antrenor: Fatih Terim.
Urmatorul meci al „tricolorilor” este programat pe 8 septembrie, in deplasare, impotriva Belarusului, in grupa G a preliminariilor Euro 2008.