Motocros de Cupa Europeana la Zarnesti

0 241

Zarnestiul a fost in weekend gazda unei etape de Cupa Europeana la motocros, la fel ca in fiecare an in luna aprilie. Daca in ultimii ani concursul s-a desfasurat pe temepraturi destul de ridicate, de aceasta data circuitul a fost plin de noroi in urma ploilor cazute pe parcursul intregii saptamani precedente. Aceasta a dus la multe abandonuri, la timpi nu excelenti, insa la un spectacol gustat de cei peste 1.000 de spectatori prezenti la eveniment. Ziua de duminica a inceput cu mai bine de o ora intarziere, din cauza unor probleme intampinate de organizatori. In cele din urma s-a dat startul clasei de 65 de cmc, castigata de italianul Lauretti Riccardo, pe KTM. De altfel, 31 din cei 32 de concurenti care au reusit sa incheie concursul la aceasta clasa au utilizat motociclete KTM, singurul pe Kawasaki fiind slovenul Jan Pancar. Italianul a fost urmat pe podium de spaniolul Jorge Prado Garcia si de compatriotul nostru Robert Krisztian Tompa. Romanul a terminat pe 3 prima cursa si pe 4 pe cea de a doua, acumuland astfel 38 de puncte. Alexandru Florin Gradinaru, al doilea roman care a concurat la aceasta clasa, nu s-a clasat in puncte in nici una din cele doua curse. Spaniolul Jorge Zaragoza Bertran a castigat ambele curse ale clasei 85 cmc si s-a impus astfel si la general, cu 50 de puncte. Pe locul secund a terminat ucraineanul Rostyslav Voytsyckyy, cu 42 de puncte, iar pe trei a incheiat italianul Lorenzo Ravera, cu 34 de puncte, la egalitate cu rusul Ivan Baranov, insa italianul a prins un podium in cursa a doua, dupa un loc 6 in prima, in timp ce rusul a ocupat locul 5 in prima cursa si 4 in a doua. Nici unul din cei doi romani, Ionut Corbea si David Cristian Catana, nu a intrat in puncte. Cea mai asteptata dintre categorii, cea open, a revenit bielorusului Evgeni Tyletski, cu 50 de puncte, urmat de cehul Milan Bartos, cu 44 de puncte, ambii pe KTM si de slovenul Saso Kragelj (Cragheli), pe Yamaha. George Cabal, pe Kawasaki, a fost cel mai bine clasat roman, pe locul 14. Adrian Valentin Raduta, pe KTM, a terminat pe 16, in timp ce Lajos Bacescu a obtinut un punct, care i-a adus locul 22. Ionut Cojanu, Ciprian Marianov si Virgil Corbea nu au reusit sa intre in puncte in nici una din cele doua probe.