Minunea nu s-a produs : Marius Copil a pierdut finala de la...

Minunea nu s-a produs : Marius Copil a pierdut finala de la Basel, dar a rezistat exemplar în fața campionului Roger Federer

0 123

Ajuns într-o postură onorantă, aceea de a juca o finală a unui turneu important, cel de la Basel și, mai mult, împotriva, probabil, celui mai bun jucător de tenis din epoca modernă a acestui sport, elvețianul Roger Federer, românul Marius Copil nu s-a făcut de râs…Dimpotrivă, Copil a jucat foarte bine în finală și a pus în dese rânduri mari probleme elvețianului! Atât în primul set, cât și în cel de-al doilea, Marius a început foarte bine și a condus, cu 3-1, în primul act, respectiv, cu 4-1, în cel de-al doilea set…Finalurile celor două seturi i-au aparținut campionului evețian, care s-a impus la tie break, în primul set, 7-6 și cu 6-4, în cel de-al doilea. Marius Copil, trezindu-se în postura unui jucător care ar putea câștiga un set în fața unui colos al tenisului, a capotat probabil, mentalul jucând și în acest caz un rol esențial. Oricum, Marius Copil merită felicitări pentru această performanță, la turneul unde a eliminat doi jucători din top 10 mondial, pe Cilic și pe Zverev! . Românul va urca însă de luni în top 60 ATP, în urma acestei performanţe de excepţie. De remarcat că singurul român care a reuşit să-l învingă pe Federer, într-un meci oficial, este antrenorul lui Marius Copil, Andrei Pavel, în urmă cu 18 ani, la Hamburg. Roger Federer, locul 3 ATP, a câştigat astfel cel de-al nouălea trofeu la Basel.

Elina Svitolina s-a impus în Turneul Campioanelor, de la Singapore!

Ucraineanca Elina Svitolina a câştigat, surprinzător, Turneul Campioanelor, după ce a învins-o pe Sloane Stephens, scor 3-6, 6-2, 6-2. Jucătoarea aflată pe locul 7 în clasamentul mondial a triumfat în premieră la Singapore. Americanca le-a devansat în drumul spre finală pe Naomi Osaka, Kiki Bertens, Angelique Kerber şi Karolina Pliskova. De partea cealaltă, Svitolina a trecut de Petra Kvitova, Karolina Pliskova, Caroline Wozniacki şi Kiki Bertens. Simona Halep trebuia să participe la Turneul Campioanelor din postura de lider mondial, dar s-a retras din cauza herniei de disc, astfel că olandeza Kiki Bertens i-a luat locul. Bertens a avut un parcurs spectaculos la Singapore, dar a cedat în penultimul act în faţa Svitolinei, care acum a reuşit să triumfe în finală.