Mare victorie la tenis : România a învins…Luxemburg!

0 262

Am ajuns, la băieți, să ne lăudăm la tenis, cu o victorie împotriva…Luxemburgului. Meciul, disputat la Piatra Neamț, a condus Grupa a II-a Europa Africa din Cupa Davis, iar România s-a impus cu 3-1. A fost prima, dintre cele trei victorii necesare pentru a urca în eşalonul doi valoric al competiţiei pe echipe din tenisul masculin. Noroc că tricolorii s-au impus la dublu, datorită cuplului consacrat Horia Tecău – Florin Mergea, care a terminat partida cu adversarii lor anonimi, în doar 48 de minute, după o adevărată demonstraţie de forţă (6-1, 6-1) Apoi, Marius Copil a câştigat punctul decisiv, în 51 de minute de joc, în faţa la fel de anonimului Ugo Nastasi.
Tricolorii tenisului vor avea în turul următor o altă adversară de ,,calibru” : învingptoarea dintre Maroc și Georgia…