Manchester United s-a impus in fata celor de la Chelsea Londra

0 225

Echipa Manchester United, campioana editiei trecute din Premier League, a reusit sa castige Supercupa Angliei la fotbal (Community Shield), invingand cu scorul de 3-0 la loviturile de departajare formatia Chelsea Londra, detnatoarea Cupei Angliei, duminica pe stadionul Wembley.<br><br>
La finalul timpului regulamentar de joc si al prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. Scorul a fost deschis de „diavolii rosii”, prin Ryan Giggs (min.35), dar Chelsea a reusit sa egaleze in prelungirile primei reprize, prin Malouda (min.45+1).
Eroul meciului a fost portarul lui Manchester United, olandezul Edwin Vn der Sar, care a aparat trei lovituri de departajare, executate de Claudio Pizzaro, Frank Lampard si Shaun Wright-Phillips, aducand astfel victoria echipei sale.
Chelsea Londra a aliniat urmatoarea formula: Cech – Johnson (77, Sidwell), Ben-Haim, Carvalho, A. Cole (67, Diarra) – Mikel, Essien, Lampard – S. Wright-Phillips, J. Cole (81, Sinclair), Malouda (51, Pizzaro). Antrenor: Jose Mourinho<br><br>
Man United (4-4-1-1): Van der Sar – Brown, Ferdinand, Vidic, Silvestre (67, Nani) – C. Ronaldo, Carrick, O’Shea, Evra – Giggs (80, Fletcher) – Rooney. Antrenor: Alex Ferguson