,,Lupii”au învins spectaculos Miercurea Ciuc și au egalat scorul la general, în...

,,Lupii”au învins spectaculos Miercurea Ciuc și au egalat scorul la general, în galonata finală a Erste Liga la hochei

0 223

După 3-0 pentru Miercurea Ciuc, în primul meci al finalei Erste Liga la hochei, contra echipei brașovene Corona, a urmat a doua partidă, tot pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov. Meciul a fost aprig disputat, cu intrări la limita regulamentului, cu încrâncenare în joc și cu 5 goluri spectaculoase. Corona a început bine și a deschis scorul în min. 2, prin Gliga. Spre finalul primei reprize, incredibil, dar adevărat, Ciucul a marcat de două ori, în ultimele 40 de secunde și a întors scorul : 1-2! A doua parte a meciului a aparținut în totalitate echipei brașovene, care a atacat mai mult și a avut o sumedenie de ocazii, inclusiv în fața porții adverse. Corona Brașov a reușit să egaleze în min. 25, prin Klempa și apoi să preia conducerea, prin golul lui Fowlie, în min. 32 : 3-2 pentru Corona! Scorul s-a conservat după a treia repriză, chiar dacă ambele echipe au avut ocazii foarte mari. Ciucul a atacat insistent și fără portar în ultimele două minute, însă Corona Brașov s-a apărat impecabil și a câștigat!

Socul general al finalei este 1-1. Următoarele două partide se vor disputa la Miercurea Ciuc, sâmbătă și duminică.