,,Lupii”, victorie pe două fronturi

0 160

În cadrul Erste Liga și al Campionatului Național de hochei, la Brașov s-au confruntat Corona și Gheorghieni. Meciul a fost încrâncenat, pe alocuri dur, cu destule greșeli, inclusiv de arbitraj! Cele două echipe, dar, mai ales cea brașoveană, care a jucat acasă, s-au întrecut în ratări…Corona a avut în față și un portar al oaspeților, foarte inspirat, care a scos goluri ca și făcute. După o primă repriză foarte bună, în care au marcat de două ori, prin O. Biro, care a deviat în poartă șutul lui Borisenko (min. 9, 10) și Fowlie (min. 18,09), ,,lupii”nu au mai găsit drumul spre gol, chiar dacă au dominat copios ultima repriză. Șuturile, fie că nu și-au atins ținta, fie că au fost anihilate de oaspeți, care s-au grupat bine în jurul propriului portar. Gheorghieni a înscris în repriza a doua, în min. 22,56, reducând din diferență. A fost însă ultimul gol al meciului, care s-a încheiat cu 2-1 (2-0, 0-1, 0-0) pentru Corona, care se alege astfel cu 6 puncte, 3 în Erste Liga și tot atâtea în Campionatul Național.

Sâmbătă, de la ora 18,30, tot la Brașov, Corona va întâlni Hokiklub Budapesta.