,,Lupii”, victorie clară acasă : Corona Brașov – Fehervari Titanok 4-1 (0-0,...

,,Lupii”, victorie clară acasă : Corona Brașov – Fehervari Titanok 4-1 (0-0, 1-0, 3-1)

0 229

Vineri, Corona Brașov a întâlnit pe gheața proprie Fehervari Titanok, în cadrul Erste Liga la hochei. A fost un meci aprig disputat, cu destule intrări dure, cu ambiții sporite din partea oaspeților, o echipă care a încercat să joace și să pună probleme gazdelor. După o primă repriză albă, în care elementul notabil a fost ratarea de către gazde a unei lovituri de penalitate, prin P. Balazs, a urmat o a doua parte a meciului, în care s-a deschis scorul. Este vorba de reușita canadianului Fowlie, care a spart gheața, iar Corona Brașov conducea cu 1-0 (min. 36,20). Ultima repriză a fost bogată în faze și goluri. Echipa Brașovului a dominat categoric și a obținut detașarea pe tabela de marcaj, asigurându-și victoria. Gazdele au marcat de trei ori, prin M. Biro (min. 41,37), Zsombor Molnar (min. 55,12) și R. Gliga (cu 38 de secunde înainte de final). Scor final : 4-1 pentru ,,lupi”, care vor juca următorul meci duminică, cu Gheorghieni, în deplasare.