„Lupii” se pregătesc la Brașov, pentru startul în Campionatul Național (22 octombrie)

0 210

Echipa de hochei a Brașovului, Corona Brașov Wolves se pregătește pe gheața proprie, după două aproape două săptămâni, în care au susținut meciuri în Ungaria, în Erste liga. În ciuda faptului că două dintre meciurile Coronei „Wolves” Brașov, din această primă deplasare a sezonului, au fost amânate – cele cu MAC-HKB Ujbuda și Titanok – din cauza faptului că adversarii nu ar fi putut alinia numărul minim de jucători pe foaia de joc (suspiciuni de infectare cu COVID 19), echipa brașoveană ocupă primul loc în Erste Liga. „Lupii” au câștigat puncte din toate cele 5 meciuri, fiind neînvinși în timpul regulamentar (trei victorii în timpul regulamentar, o victorie în prelungiri și o înfrângere în prelungiri) și reușind să adune 12 puncte în clasament.Rezultatele echipei au fost următoarele:

DEAC – Corona „Wolves” Brașov: 3-4 (după prelungiri). Au marcat pentru „lupi”: Tomas Klempa, Roberto Gliga, Radim Valchar și Olivier Damme Malka.

Opten Vasas HC – Corona „Wolves” Brașov: 0-4. Au marcat pentru „lupi”: Andrei Vasile, Cody Carlson și Radim Valchar, de două ori.

UTE – Corona „Wolves” Brașov: 2-4. Au marcat pentru „lupi”: Olivier Damme-Malka, Andrei Vasile, Roberto Gliga și Carlo Finucci.

FTC Telekom – Corona „Wolves” Brașov: 4-6. Au marcat pentru „lupi”: Tomas Klempa de două ori, Daniel Trancă, Carlo Finucci, Cody Carlson și Zsombor Molnar.

Dunaújvárosi Acélbikák – Corona „Wolves” Brașov: 3-2 (după prelungiri). Au marcat pentru „lupi”: Olivier Damme-Malka și Radim Valchar.Conform sitului oficial al clubului Corona Brașov, principalii marcatori, după această deplasare, sunt:

Radim Valchar: 9 puncte (4 goluri și 5 „assisturi”), Tomas Klempa: 7 puncte (3 goluri și 4 „assisturi”), Roberto Gliga: 6 puncte (2 goluri și 4 „assisturi”), Olivier Damme-Malka: 4 puncte (3 goluri și un „assist”), Carlo Finucci: 4 puncte (2 goluri și 2 „assisturi”), Pavlo Borysenko: 4 puncte (4 „assisturi”), Peter Balazs: 3 puncte (3 „assisturi”), Cody Carlson: 2 puncte (2 goluri), Andrei Vasile: 2 puncte (2 goluri), Zsombor Molnar: 2 puncte (1 gol și un „assist”).

„Lupii” au fost și una dintre cele mai disciplinate echipe ale ligii de până în acest moment, jucătorii echipei noastre adunând în cele 5 meciuri doar 32 de minute de penalizare, cei mai „penalizați” jucători nedepășind un număr de 6 minute de penalizare (adică trei penalizări de câte două minute în cele cinci meciuri).

Îmbucurător este faptul că nu sunt probleme medicale în cadrul lotului „lupilor”, jucătorii pregătindu-se în formulă completă la Brașov pentru debutul în Campionatul Național, programat pe data de 22 octombrie împotriva echipei CSM Galați.