,,Lupii” merg în semifinalele Erste Liga la hochei!

0 227

Sfert de finală foarte disputat, imprevizibil și tensionat, care a necesitat șapte meciuri, între Corona Brașov Wolves și Vasas Budapesta, în cadrul Erste Liga la hochei! Înfruntarea a început cu trei partide câștigate de Corona, care conducea la scor și mai avea nevoie de un succes, din următoarele maxim 4 partide, pentru a face pasul spre semifinale. Nu a fost deloc simplu pentru ,,lupi”să obțină acea victorie izbăvitoare. Mai mult, toate cele trei partide care au urmat (două la Budapesta și una la Brașov) au revenit echipei din Ungaria, care, incredibil, dar adevărat, a reușit o miraculoasă egalare, la general, 3-3!! A urmat meciul decisiv, la Brașov, partidă care s-a disputat sâmbătă seara. A fost o dispută foarte încrâncenată, cele două echipe dând totul pe gheață. Miza mare și ambițiile celor două echipe au făcut ca meciul să fie unul foarte disputat. Vasas și-a depășit condiția și în meciul de la Brașov, așa cum o făcuse în precedenta dispută de sub Tâmpa. După o primă repriză albă, Brașovul a accelerat vizibil în partea a doua a meciului și a condus cu 2-0, prin două reușite spectaculoase ale lui Fowlie și Finucci. Meciul nu era încheiat, pentru că Vasas a renăscut precum pasărea Phoenix și a reușit, din nou, un miracol, egalând cu 4 minute înainte de finalul meciului! Cu ultimele zvâcniri de orgoliu, gazdele au reușit un gol fabulos, cât o calificare, cu 1 minut și jumătate înainte de final, prin Gliga (3-2)! În ultimul minut, gazdele au înscris în poarta goală, prin Valchar, aducând ,,lupilor”o epuizantă calificare în semifinalele competiției, unde va întâlni echipa DEAC Debrecen (se va juca după același sistem, cel mai bun din maxim șapte partide).

De remarcat că în aceste faze superioare ale competiției, meciurile sunt conduse de arbitri din Ungaria! Brigada care a condus ultimul meci cu Vasas, a tolerat echipei din Ungaria, de două ori chiar, prezența mai multor jucători pe gheață în timpul meciului, iregularitate care normal se pedepsește cu 2 minute de suspandare!

Disputa echipei Brașovului, din semifinale, cu DEAC Debrecen, va începe marți, 16 martie și miercuri 17 martie, cu două confruntări la Brașov.