,,Lupii”, ce revenire : 3-2 la general, cu DEAC Debrecen!

0 246

Incredibil, dar adevărat : după ce au fost conduși cu 2-0, în urma a două victorii obținute de DEAC Debrecen la Brașov, ,,lupii”au recuperat spectaculos și au întors rezultatul la general : 3-2! A treia victorie a Coronei Brașov a fost obținută greu, acasă, doar după prelungiri. În primele trei reprize, meciul a fost echilibrat, aprig disputat, miza spunându-și cuvântul asupra calității jocului. Cum nu s-a marcat în cele trei reprize, a urmat repriza de prelungiri și golul înscris de Borisenko, în minutul 5. Jucătorul brașovean și-a luat astfel revanșa împotriva echipei care, acum trei meciuri, la Brașov, sub ochii brigăzii de arbitri din Ungaria, i-a provocat o accidentare serioasă, unul din jucătorii maghiari lovindu-l cu cotul în nas! În meciul de marți, la golul marcat în prelungiri, arbitrii au făcut semn că este nevoie să consulte imaginile, înainte de a valida golul, doar-doar s-er fi aflat cineva din echipa Brașovului în suprafața de protecție a portarului. Numai că, după o îndelungă consultare a imaginilor, arbitrii din Ungaria nu au avut ce mai inventa și victoria a revenit ,,lupilor”, care conduc cu 3-2 la general.

Imediat după meci, echipa Brașovului a plecat în Ungaria, unde joi se va disputa al 6-lea meci. Va câștiga disputa și se va califica în finală echipa care va ajunge prima la patru victorii. Dacă va mai fi nevoie, al 7-lea meci se va disputa sâmbătă, 27 martie, la Brașov.