,,Lupii” au devenit liderii Erste Liga la hochei

0 217

După victoria cu MAC (fost lideră a Erste Liga), Corona „Wolves” Brașov a reușit să câștige un nou meci din sezonul regulat al Ligii Erste, învingând echipa maghiară DEAC, cu 4-1 (0-0, 3-1, 1-0).

Astfel, „lupii”, care au cu trei meciuri mai puține decât echipele clasate pe locurile 2 și 3, au reușit să urce pe prima poziție în clasament, adunând 33 de puncte după 13 meciuri.

După o primă repriză fără goluri, oaspeții au deschis scorul în repriza a doua, în minutul 26’41” prin Ferenc Kozma.
Echipa Brașovului a reușit să echilibreze meciul a marcat golul egalizator în minutul 33’48”, când Ede Mihaly a fructificat pasa lui Balazs Gajdo.
În minutul 37’11” „lupii” au trecut la conducere pe tabela de marcaj, tânărul atacant al Brașovului, Andrei Vasile, reușind să marcheze golul de 2-1, fiind asistat de către Ben Wilson și Daniel Trancă.
Câteva zeci de secunde mai târziu, în minutul 38’03”, Carlo Finucci a reușit să marcheze după o superioritate numerică, fiind asistat de către fundașii Cody Carlson și Josh McFadden.

În repriza a treia lupii au reușit să se mențină la conducerea jocului și chiar au reușit să-și mărească avantajul, același Carlo Finucci marcând (în poarta goală, după ce oaspeții și-au scos portarul pentru a ataca în superioritate numerică), fiind asistat de către Radim Valchar.