Liga Națiunilor : România s-a impus lejer în fața Lituaniei și luptă...

Liga Națiunilor : România s-a impus lejer în fața Lituaniei și luptă pentru locul secund în grupă

0 134

Pe stadionul din Ploiești, s-a disputat partida România – Lituania, contând pentru grupa C a Ligii Națiunilor la fotbal. Antrenorul Cosmin Contra a început partida cu o formulă ofensivă. Drept urmare, George Pușcaș a marcat primul gol din carieră în tricoul României : în minutul 7 a trimis calm în poartă, din interiorul careului, după o pasă primită de la Chipciu. România a mai ratat două șanse importante în prima repriză. Alexandru Maxim a fost semnatarul ambelor șanse, a lovit bara în minutul 14, iar cu un minut înainte de pauză a trimis în plasa laterală, de la 6 metri. Repriza secundă a început la fel de ofensiv, iar Claudiu Keșeru a marcat în minutul 47 și a ajuns la borna cu numărul 7 în tricoul primei reprezentative. Golul de 3-0 a venit de la Nicolae Stanciu, în minutul 65: o lovitură liberă din lateral, executată la colțul scurt, l-a păcălit pe portarul oaspeților.
România : Tătărușanu – Benzar, Săpunaru, Moți, Bancu – Stanciu (Cicâldău), Anton – Chipciu (Deac), Keșeru (I. Hagi), Maxim – Pușcaș
Un nou Hagi pe teren…
Cel mai așteptat moment al serii a venit în minutul 67, imediat după golul de 3-0. Cosmin Contra l-a introdus pe teren pe Ianis Hagi în locul lui Claudiu Keșeru. La acest meci s-au stabilit câteva recorduri, printre care : Ciprian Tătărușanu îl egalează pe Rică Răducanu, cu 56 de meciuri în poarta echipei naționale; Alexandru Chipciu, a 40-a prezență sub tricolor; Claudiu Keșeru a ajuns la 7 goluri sub tricolor, egalandu-l pe Cosmin Contra la numărul de reuşite pentru România; Nicolae Stanciu a marcat al 10-ea gol pentru prima reprezentativă şi i-a egalat pe Dorin Mateuţ şi Liţă Dumitru. Primul a fost reuşit tot contra Lituaniei; Ianis Hagi este al 14-lea jucător debutat de Contra în 13 jocuri, al 5-lea provenit de la Viitorul, liderul la acest capitol.