Liga I : CFR a câștigat la pas, Craiova a fost umilită!

0 159

Etapa a patra a Ligii I de fotbal, a fost una a contrastelor…Campioana, CFR Cluj, le-a dat emoții fanilor ei, după ce a fost condusă de nou promovata din Târgoviște, la Ploiești. A fost 1-0 pentru dâmbovițeni, însă Dan Petrescu și-a dovedit clasa și a schimbat multe la pauză, mai ales din punctul de vedere al așezării pe teren. Aceasta, deoarece a început jocul de la Ploiești fără mulți titulari, în dorința de a-i odihni, în vederea dificilei duble cu Glasgow. Consecința? După pauză, CFR a zburdat pe teren, câștigând la pas, 4-1, prin golurile marcate de Țucudean, Păun și Deac (2). În urma acestui succes, clujenii au acumulat 10 puncte, rămânând neînvinși…

Nu același lucru se poate spune însă despre Universitatea Craiova, care a pierdut pe stadionul din Tg. Mureș, acolo unde s-a impus Hermannstadt. Craiova a deschis scorul devreme, prin Constantin (min. 3), însă Sibiul are meritul că nu a cedat și a reușit să întoarcă scorul și să câștige prin golurile marcate de Petrescu și Vieira. Sibienii au cunoscut astfel, pentru prima dată în acest campionat, bucuria victoriei, în timp ce Craiova a cunoscut pentru întâia oară amărăciunea eșecului… De aceea, scaunul antrenorului Papură se cam clatină…Tocmai acum când se aproprie meciul cu Atena!