Jocurile Olimpice : România a debutat cu o victorie la fotbal

0 199

România a debutat cu o victorie în competiția de fotbal de la Jocurile Olimpice de la Tokyo: 1-0 cu Honduras. A fost o victorie mică, realizată în urma unui autogol al hondurienilor, însă a fost prima victorie obținută de naționala țării noastre, după 57 de ani. În 11 octombrie 1964, România învingea în partida de debut de la Olimpiada din 1964, cu 3-1, reprezentativa Mexicului. Acum, elevii lui Mirel Rădoi s-au impus la capătul unui meci echilibrat în care hondurienii au avut ocazii mai numeroase. Prima repriză s-a încheiat, însă, cu golul încris după un corner executat de Andrei Ciobanu. Mingea a fost deviată în propria poartă de Oliva.

În cea de-a doua repriză, partida a fost mai animată, selecționata Hondurasului forțând egalarea. Dar băieții lui Rădoi s-au apărat exact și au contraatacat periculos, în cîteva rânduri, mai ales după intrarea rapidistului Sefer, un jucător care nu a apucat să debuteze în Liga 1. Tricolorii obțin cele 3 puncte și se instalează pe prima poziție a grupei B, la egalitate cu Noua Zeelandă care a învins, surprinzător, Coreea de Sud, tot cu 1-0. În meciul următor, echipa României va înfrunta Correa de Sud, care se va alinia la startul acestei întâlniri cu dorința de a recupera din punctele pierdute surprinzător în fața Noii Zeelande.