Irina Begu pierde în primul tur la Cincinnati și ratează întâlnirea cu...

Irina Begu pierde în primul tur la Cincinnati și ratează întâlnirea cu Simona Halep mai departe; numărul 1 mondial o va înfrunta pe australiancaTomljanovic

0 129

Irina Begu s-a ales cu o înfrângere dureroasă, în primul tur la Cincinnati, turneu care a început luni. După un start dezastruos, 0-4 în primul set al meciului cu australianca Ajla Tomljanovic, Begu a câştigat şapte game-uri consecutive şi a ajuns să câștige setul : 6-4, Apoi a avut 1-0, cu break, în setul secund, dar atât! Jucătoarea noastră nu a mai contat, pentru că Tomljanovic a câştigat setul al doilea, cu 6-3, iar în decisiv a avut mai multă energie şi a trecut prima linia de finiş, în timp ce irina parcă își epuizase energia. A fost 3-6, 6-3, 6-3, pentru jucătoarea din Australia, după două ore şi trei minute de joc, iar victoria îi aduce lui Tomljanovic un duel de gală în turul al doilea, cu Simona Halep, în ceea ce va fi primul meci direct după opt ani. În 2010, la singura înfruntare, Halep s-a impus în Fed Cup, scor 6-7, 6-1, 7-6.

Aventura Irinei Begu continuă, totuși, în proba de dublu, alături de Monica Niculescu, româncele urmând să înfrunte perechea Ashleigh Barty (Australia) / Coco Vandeweghe (SUA).