În ultimul act la Madrid : Simona Halep prinde prima finală din...

În ultimul act la Madrid : Simona Halep prinde prima finală din acest an

0 268

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, după ce a învins-o vineri, cu 6-2, 6-3, pe Anastasia Sevastova (Letonia, 22 WTA), în semifinalele turneului.
Simona a depăşit un moment critic în setul secund, la scorul de 0-3, când a intervenit antrenorul Darren Cahill, după care Halep a fost de neoprit.

Meciul a durat o oră şi 13 minute de joc şi a scos în evidenţă dominarea jucătoarei noastre, care prinde astfel prima finală de turneu, în acest an.
Simona Halep (8 WTA) va juca pentru al doilea an la rând finala turneului Premier Mandatory de la Madrid, adversară fiindu-i învingătoarea meciului dintre Mladenovic (Franţa), care a trecut de Sorana Cîrstea şi Kustnetsova (Rusia).