În Rogers Cup, Simona Halep vs Svetlana Kuznetsova 6-2, 6-1!

0 147

Cele două jocuri disputate la Rogers Cup de către Simona nu au semănat absolut deloc. Dacă în meciul de debut victoria a venit după o confruntare extrem de disputată, în a doilea meci, deși a întâlnit o mare campioană, victoria a venit după un pic peste o oră de la primul schimb de mingii.
Disputele dintre cele două jucătoare de regulă au fost nu doar echillibrate ci și foarte disputate.
Halep şi Kuznetsova s-au mai întânit de şapte ori, românca impunându-se de patru ori. Cea mai recentă întâlnire este din 2016, de la Montreal, când Halep s-a impus în sferturi, scor 3-6, 6-1, 6-1.

Meciul cu Svetlana Kuznetsova, una dintre veteranele circuitului WTA (34 de ani) a durat o oră și șase minute.
Scorul, 6-2, 6-1 pentru Simona Halep demostrază nu doar cine a fost cea mai buna jucătoare de pe teren ci si diferanța actuală de valoare.
Rogers Cup are loc un an la Montreal și unul la Toronto, face parte din categoria Premier 5 și se dispută în perioada 5-11 august.
Premii totale oferite de către organizatori sunt în valoare de $2,830,000 . Vă reamintim că primele patru favorite sunt Ashleigh Barty (eliminată în turul al doilea), Naomi Osaka, Karolina Pliskova și Simona Halep. Jucătoarea noastră este de altfel campioana en-titre (a câștigat titlul în 2018).