HSC Csikszereda a castigat ,,Cupa Brasov”

0 212

Prima editie a turneului amical de hochei ,,Cupa Brasov” s-a incheiat la Patinoarul Olimpic Brasov cu victoria echipei HSC Csikszereda (foto), care a dispus in finala de SCM Fenestela 68 Brasov, cu 4-3 ( 3-1, 1-2, 0-0). Asta dupa ce hocheistii brasoveni i-au spulberat pe stelisti in primul meci al triunghiularului gazduit sambata de Patinoarul Olimpic din Parcul Tractorul. Gazdele au reusit un neverosimul 7-1 in fata bucurestenilor, scor pe care il stabilisera inca din repriza a doua. Finala de duminica a revenit insa ciucanilor, care au castigat prima repriza si s-au aparat bine in ultima. Pentru invingatori au marcat Erwin Moldovan (2), Hruby Jozef si Vaclav Novac, in timp ce golurile echipei brasovene au fost inscrise de Vitalij Kiriscenko, Tibor Basilidesz si Peter Robert. Festivitatea de decernare a inclus si premii speciale: Patrick Polc (SCM Fenestela 68 Brasov) – cel mai bun portar, Josef Hruby (HSC Csikszereda) – cel mai bun fundas, Vaclav Novac (HSC Csikszereda) – cel mai bun atacant, Antal Zsombor ( SCM Fenestela 68 Brasov) – golgheter. Cele doua echipe, alaturi de Steaua Rangers si de o echipa din Slovacia se vor intalni si la sfarsitul saptamanii viitoare, cu prilejl unui nou turneu amical, care se va disputa la Miercurea Ciuc.