Handbal : România a învins Muntenegru, dar nu s-a calificat la Jocurile...

Handbal : România a învins Muntenegru, dar nu s-a calificat la Jocurile Olimpice

0 307

România continuă să bifeze nereușite, eșecuri în sport! După ce an de an a fost în reuniuni de elită ale handbalului mondial, echipa feminină a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice! În turneul preolimpic din Muntenegru, echipa noastră a câștigat ultimul meci, contra echipei gazdă, însă nu la o diferență suficientă, pentru a se califica la Jocurile Olimpice…

România a învins cu 28-25, dar avea nevoie de o victorie la o diferență de cel puțin 5 goluri diferență, pentru a merge la Tokyo. Ultimele trei minute au dat speranțe României, care a înscris consecutiv, după ratări ale echipei gazdă. Când se intrase în ultimul minut de joc, echipa noastră avea trei goluri avantaj, dar a urmat un atac irosit și totul s-a încheiat!

În primele două jocuri ale turneului preolimpic, Muntenegru a învins Norvegia cu 28-23, iar România a cedat cu reprezentativa Norvegia, scor 24-29.

În urma rezultatelor, Muntenegru și Norvegia merg la Jocurile Olimpice.