Handbal : Corona Brașov, victorie lejeră, în etapa a 9-a din Divizia...

Handbal : Corona Brașov, victorie lejeră, în etapa a 9-a din Divizia „A”

0 208

După o victorie importantă la Brașov, în fața echipei CSM Galați, în etapa a 9-a Corona Brașov a învins fără probleme formația ACS SC 181 SSP București, cu 34 – 14 (19 – 6).

A fost a șasea victorie din acest campionat pentru Corona Brașov. Echipa brașoveană mai are un egal și o înfrângere în turul campionatului Diviziei A.

„Un joc în care am încercat să acordăm minute mai multe jucătoarelor care au evoluat mai puțin în această parte a campionatului. Putem spune că ne-am adaptat condițiilor de la fața locului și am câștigat! Pentru viitorul apropiat, echipa va întra într-o scurtă vacanță și vom încerca să remediem în perioada pregătitoare minusurile existente, ca în a 2-a parte a campionatului jocul nostru să devină mai constant și mai consistent”, a spus Alin Bondar, antrenor principal Corona Brașov.

Marcatoarele Coronei Brașov au fost: Ana Maria Vacariu 8 goluri, Brigitta Bitay 7, Cristina Iordachi 4, Carla Lăcătuș 3, Gabriela Dumitrașcu 3, Sarah Darie 2, Patricia Moraru 2, Jelena Terzic 2, Medena Păcurariu 1, Georgiana Olaru 1, Flavia Munteanu 1.

Corona intră în pauză competițională până la următorul meci din tur care se va desfășura acasă, în compania formației ACS Spartac București, în data de 23 ianuarie. Meciul va conta pentru etapa a 11-a. În etapa a 10-a Corona Brașov stă.

În plus, echipele de junioare ale Coronei au avut, la rândul lor, un weekend plin de satisfacții și au reușit să înfrângă în meciurile pe care le-au disputat în aceste zile.

Junioarele 1 au învins categoric pe teren propriu echipa CSM Făgăraș cu 39-11 (la pauză 21-5). Meciul a contat pentru etapa a 6-a a campionatului. Antrenorul principal al echipei este Mihaela Seifer Ciobotaru.

Junioarele 2 au învins, în etapa a 5-a, formația ACS Sepsi Sic SF. Gheorghe, cu scorul de 24 – 20!  Meciul a avut loc pe terenul celor de la Sf. Gheorghe, în sala sporturilor „Szabó Kati”, iar scorul a evoluat după cum urmează: repriza 1, 7 – 7, repriza a 2-a, 13 – 17,scor final: 20 – 24. Antrenorul principal al echipei este Dumitru Berbece.

Junioarele 3 au învins sâmbătă în etapa 5 ACS Kids Tâmpa 2015 cu scorul final de 33-19! Gazdele au fost cei Corona, iar scorul înregistrat în cele trei reprize a avut de fiecare dată semnul plus + pentru Corona Brașov:  repriza 1, 7 – 5, repriza a 2-a, 13 – 8, repriza a 3-a, 13 – 6, scor final: 33 – 19 Antrenorul principal al echipei este Mihaela Adam.