Handbaistele de la Corona Brașov n-au rezistat în fața campioanei, CSM București

0 150

Amatorii handbalului au luat cu asalt sala sporturilor din Brașov, pentru a urmări meciul dintre Corona Brașov și titrata CSM București, din Cupa României, faza 16-zecimilor de finală. Echipa Brașovului a dat o replică bună faimoasei sale adversare, menținând scor strâns în primele 15 minute. Tot în acest interval, a avut loc și un eveniment nefericit, care avea să atârne greu în balanța partidei. Este vorba despre accidentarea Dariei Bucur, astfel încât apărarea gazdelor a rămas fără o jucătoare de bază. Daria Bucur a fost la spital pentru investigaţii, iar diagnosticul dat de medici a fost luxaţie la degetul mare de la mâna dreaptă. Până la pauză, echipa oaspete, cu multe jucătoare de top în formație, a reușit să își asigure un avantaj de 3 goluri (15-12), care s-a mărit pe parcursul celei de-a doua reprize, ajungând la 6-8 goluri. Spre final, Corona Brașov a mai redus din diferență, scorul final fiind 24-29 (12-15). Pentru Corona au marcat: Tîrcă 12, Neagu 3, Buceschi 2, Dmitrovici 2, Chiricuţă 2, Tămaş 2, Lopătaru 1.

La final, antrenorul principal al Coronei, Ion Crăciun, a declarat : ,,Am avut ghinion că am cazut în prima fază a Cupei cu CSM-ul. Fetele nu au avut așa de mare încredere în ele și lucrul ăsta l-au arătat atunci când adversarul s-a dus la 2-3 goluri. Au căzut psihic și nu au avut puterea și curajul de a lupta. Ne trebuie mai multe jocuri de acest tip, cu adversari puternici, pentru ca fetele să capete încredere. Le muțumesc totuși fetelor pentru strădanie, pentru atitudine. Avem acum câteva jocuri pe care trebuie să le câștigăm, iar primul este cel de la Galați”